Naturalne bogactwa lecznicze

Woda siarczkowa to nasz największy naturalny skarb czerpany z własnych źródeł mineralnych, co gwarantuje jej najwyższą jakość. Jej unikalne właściwości wiążą się z wchłanianiem dwuwartościowej siarki przez skórę, drogi oddechowe i przewód pokarmowy. Zawarte w niej związki przenikają do wnętrza organizmu, gdzie następuje aktywizacja procesów biochemicznych, przeciwzapalnych, przeciwreumatycznych i odtruwających. Przyswajana podczas kąpieli oraz kuracji pitnej uodparnia, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, łagodzi dolegliwości bólowe, powoduje zmniejszenie obrzęków i poprawia ruchomość stawów. Wpływa korzystnie na mikrokrążenie, sprzyja wchłanianiu ognisk zapalnych, regeneruje tkankę łączną. Woda siarczkowa jest skuteczna w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, osteoporozy, chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, dyskopatii, zespołów bólowych kręgosłupa. Ceniona również w kuracji dermatologicznej. Powoduje głębokie oczyszczanie z równoczesną regeneracją tkanek. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i antyalergiczne. Związki siarki wiążą metale ciężkie (ołów, rtęć) i przyspieszają ich wydalanie z organizmu.


Borowina to rodzaj torfu leczniczego powstałego na skutek naturalnych procesów w przyrodzie. Stosowana jest w formie okładów, zawijań i kąpieli. Wskazana w chorobach zapalnych oraz zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, stanach pourazowych narządu ruchu, schorzeniach neurologicznych (dyskopatia, neuralgia), reumatologicznych i ginekologicznych. Zawijania borowinowe łączą peloidoterapię i termoterapię (leczenie ciepłem). W czasie głęboko przegrzewającego zabiegu (temperatura ok. 45 st. C) przez skórę wnikają najcenniejsze składniki borowin działając przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Sprzyjają wchłanianiu obrzęków w chorobach reumatologicznych. Wpływają korzystnie na odnowę tkankową. Peloidoterapia stosowana jest również w formie kąpieli w zawiesinie borowinowej.


Solanka jodkowa zawiera ważne dla organizmu biopierwiastki i mikroelementy. Stosowana w kąpielach poprawia krążenie obwodowe, wydolność mięśnia sercowego, zwiększa odporność organizmu, wzmacnia system nerwowy, redukuje poziom stresu. Ma właściwości przeciwbólowe, wpływa pozytywnie na pracę układu nerwowego, normalizuje ciśnienie tętnicze krwi, rozluźnia mięśnie, poprawia ukrwienie tkanek. Kąpiele solankowo-jodkowe szczególnie zalecane są w schorzeniach reumatologicznych, pourazowych narządu ruchu, neurologicznych, zaburzeniach krążenia oraz w przewlekłej nerwicy wegetatywnej i chorobach dróg oddechowych.